Gildo Rachelli Glace Vanille Demeter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 61.111111111111114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.1% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Peach Classic Ice Cream (Similarity score: 6.24)
- Pedone Crème Glacee Vanille De Madagascar (Similarity score: 7.09)
- Glace Cafe Demeter 125ml (Similarity score: 7.72)
- Carrefour Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 8.17)
- Grand Jury Vanille (Similarity score: 8.17)
- Picard,picard Gourmand Creme Glacée Façon Crème Brûlée Sauce Caramel éclats De Caramel (Similarity score: 8.89)
- Ice Cream Factory Glace Fraise Bac De 900ml (Similarity score: 9.87)
- Carrefour Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 10.10)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 10.79)
- Thiriet Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 10.93)
- Al Gelato Chicago Handmade Gelato (Similarity score: 11.63)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 11.66)
- Cora Crème Glacée Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 11.73)
- Ice Cream (Similarity score: 11.79)
- Bayview Farms Ice Cream (Similarity score: 11.79)
Ingredients List
- Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Stabiliser
- Vanilla Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)