Ginger Evans Butterscotch pudding delight snacks, butterscotch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 410kj (98 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 410kj (98 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 1.63g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 59.92647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.9% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 14.13g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Butterscotch Pudding Snack Cups, Butterscotch (Similarity score: 7.07)
- Butterscotch Pudding Snacks, Butterscotch (Similarity score: 7.07)
- Snack Pack Chocolate And Butterscotch Pudding Cups Family Pack, 12 Count, 39 Oz (Similarity score: 7.07)
- Wegmans Sweet Mashed Potatoes (Similarity score: 11.96)
- Ahold Sweet Mashed Potatoes (Similarity score: 11.96)
- Sapphire Butter Cookies (Similarity score: 18.01)
- D'sabor Chocolate Pudding (Similarity score: 18.87)
- Kroger Kroger, Pudding, Banana (Similarity score: 18.90)
- La Ferme D'anscaire Yaourts Abricot (Similarity score: 19.57)
- Milfina Yogourt Cerises (Similarity score: 20.61)
- Morrisons Tzatziki (Similarity score: 22.19)
- Chef Select,lidl Chef Select Risgrynsgröt Klassisk (Similarity score: 22.77)
- Danone, Activia Activia Brassé Les Duos Myrtille Açaï (Similarity score: 23.34)
- Variety Pack Stuffed Mushrooms (Similarity score: 25.10)
- Casino Gratin Dauphinois (Similarity score: 25.28)
Ingredients List
- Water
- Artificial Flavouring
- Natural Flavouring
- Skimmed Milk
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Vegetable Oil
- Less Than 2% Of
- Colour
- E170i
- E481
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)