Casino Gratin dauphinois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 413kj (99 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 413kj (99 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 70.73170731707317% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.7% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Gratin Dauphinois, À La Crème Fraîche, Surgelé (Similarity score: 1.41)
- Morrisons Tzatziki (Similarity score: 11.98)
- Kraft Kraft Quick Melt 165gr (Similarity score: 12.80)
- Esselunga,smart Ricotta (Similarity score: 14.78)
- Variety Pack Stuffed Mushrooms (Similarity score: 15.21)
- Sainsbury Creamy Korma (Similarity score: 16.55)
- Chef Select,lidl Chef Select Risgrynsgröt Klassisk (Similarity score: 17.02)
- Plant Based Sour Cream (Similarity score: 18.14)
- Hallom Fromage Non Affine (Similarity score: 19.34)
- Ricotta (Similarity score: 20.60)
- Penny Ricotta La Latteria (Similarity score: 20.60)
- Thiriet Colin D'alaska Sauce Crème De Coco Et Duo De Riz (Similarity score: 21.23)
- Sapphire Butter Cookies (Similarity score: 21.59)
- Ahold Sweet Mashed Potatoes (Similarity score: 21.66)
- Wegmans Sweet Mashed Potatoes (Similarity score: 21.66)
Ingredients List
- Potato
- Spice
- Flavouring
- Thickener
- E415
- Garlic
- Water
- Emmental
- Fresh Cream
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Wheat Flour
- Salt
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)