Gildo Rachelli Vanille Eis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 773kj (185 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 773kj (185 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.85542168674698% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.9% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dolcezza Dolcezza, Salted Caramel Gelato (Similarity score: 5.19)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Menthe Avec Copeaux De Chocolat (Similarity score: 6.12)
- Eskiss,marque Repère,trofic Vrac Crème Glacée Vanille (Similarity score: 6.84)
- Carrefour Crème Glacée Fraise (Similarity score: 8.12)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Guanaban Ahhh (Similarity score: 10.31)
- Danone Oikos Mousse (Similarity score: 10.88)
- Les 300 & Bio Notre Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.53)
- Target Stores Ice Cream With Strawberry Pieces (Similarity score: 11.79)
- Classic Ice Cream (Similarity score: 12.48)
- Nougat De Montelimar Glace (Similarity score: 12.98)
- Monoprix Crème Glacée Vanille (Similarity score: 13.20)
- Leader Price,leaderprice Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 13.20)
- Casino Crème Glacée Vanille A La Vanille De Madagascar (Similarity score: 13.20)
- Terres Bleues Glace À La Pistache (Similarity score: 13.31)
- Hdg Artisan Glacier,histoires De Glaces Glace Chocolat Noir Bio (Similarity score: 13.34)
Ingredients List
- Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Stabiliser
- Vanilla Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)