Danone Oikos mousse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 778kj (186 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 778kj (186 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 65.68627450980394% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 19.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Guanaban Ahhh (Similarity score: 5.27)
- Les 300 & Bio Notre Mousse Au Chocolat (Similarity score: 5.57)
- Pudding (Similarity score: 6.59)
- Terres Bleues Vanille Breizh (Similarity score: 7.85)
- Eroski Helado Sabor Vainilla (Similarity score: 8.77)
- Bonpreu Barra De Helado Crocante (Similarity score: 9.48)
- Classic Ice Cream (Similarity score: 10.50)
- Aquibio Crème Glacée Caramel Beurre Salé Au Sel De Guérande (Similarity score: 10.86)
- Gildo Rachelli Vanille Eis (Similarity score: 10.88)
- Hdg Artisan Glacier,histoires De Glaces Glace Chocolat Noir Bio (Similarity score: 10.88)
- Eroski Helado Sabor A Nata (Similarity score: 11.09)
- Straus Family Creamery Organic Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Carrefour Petit Pot De Crème Au Caramel (Similarity score: 11.94)
- Tartelette Framboise ×2 (Similarity score: 12.04)
- Eroski Helado Sabor Vainilla (Similarity score: 12.06)