Giernudeln Giernudeln
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 32.142857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Mère, Pâtes Grand'mère Lasagnettes Bio (Similarity score: 4.78)
- Pâtes Grand'mère Papillons Bio (Similarity score: 4.78)
- Pâtes Grand'mère Torsades Bio Cuisson Rapide (Similarity score: 4.78)
- Grand'mere, Pâtes Grand'mère Nids 4 Mm Bio (Similarity score: 4.78)
- Pâtes Grand'mère Spaghetti Bio Cuisson Rapide (Similarity score: 4.78)
- Grand Mère, Pâtes Grand'mère Spaghetti Bio (Similarity score: 4.78)
- Pâtes Grand'mère Spaetzle Bio (Similarity score: 4.78)
- Pappardelle (Similarity score: 5.69)
- Tagliolini All'uovo (Similarity score: 5.69)
- Pappardelle All’uovo (Similarity score: 5.69)
- Conad Taglierini All'uovo (Similarity score: 5.73)
- Pates D'alsace (Similarity score: 8.00)
- La Molisana Lasagne All'uovo N 220 (Similarity score: 8.06)
- Weetabix Weetabix Original 100% Wholegrain (Similarity score: 8.69)
- Wyld Chia Porridge (Similarity score: 9.36)