Pates d'alsace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 27.173913043478265% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.2% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Pâte D'alsace (Similarity score: 1.55)
- Pâtes D'alsace (Similarity score: 1.55)
- Carrefour Nids Pates D'alsace (Similarity score: 1.55)
- Pays Gourmand Pates D'alsace Corolles (Similarity score: 1.55)
- Pates D'alsace (Similarity score: 1.55)
- Auchan Pâtes D'alsace Torsades (Similarity score: 1.55)
- Sans Marque,limited Edition,valfleuri Tagliatelles 5mm Bio (Similarity score: 1.55)
- Sans Marque,limited Edition,valfleuri Coquillettes Bio (Similarity score: 1.55)
- Pâtes D'alsace Spätzle (Similarity score: 1.55)
- I Pâte D'alsace Tagliatelle (Similarity score: 1.55)
- Pâtes D'alsace (Similarity score: 1.55)
- Boni Tagliatelles (Similarity score: 1.55)
- Franprix Pâtes D'alsace Nids À L'ancienne Aux 7 Œufs Frais (Similarity score: 1.55)
- Spaetzle (Similarity score: 1.55)
- La Petite France Pâtes D'alsace (Similarity score: 1.55)