Giant Eagle Stew Vegetables
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 1.25g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.25g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 38mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 38mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Minestrone Di Verdure Surgelato (Similarity score: 9.56)
- Coop Minestrone Di Verdure Surgelato (Similarity score: 9.56)
- La Fe Steam Easy Peas & Carrots (Similarity score: 10.23)
- Food Town Stores Inc Peas & Carrots (Similarity score: 10.72)
- Organic Peas & Carrots (Similarity score: 10.72)
- Haggen Petite Peas & Baby Carrots (Similarity score: 11.28)
- #10 Can, 6 107 Oz , 107 Oz (Similarity score: 11.65)
- Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes (Similarity score: 11.69)
- Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes (Similarity score: 11.69)
- Cento Crushed Tomatoes (Similarity score: 11.71)
- Mangue Morceaux, Barquette, 200g (Similarity score: 12.05)
- Cento Cento, Crushed Tomatoes (Similarity score: 12.92)
- The Pictsweet Company Vegetables For Soup (Similarity score: 12.93)
- Smart Ones Tropical Fruit Smoothie (Similarity score: 14.56)
- Pinnacle Foods Group Llc Steamfresh Selects Frozen Mixed Vegetables (Similarity score: 15.20)
Ingredients List
- Potato
- Carrot
- Onion
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)