Cento Cento, crushed tomatoes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 3.2800000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.28g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -9 |
| Sodium | 33mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33mg |
| Sugars | 6.5600000000000005g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.56g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haggen Petite Peas & Baby Carrots (Similarity score: 3.12)
- La Fe Steam Easy Peas & Carrots (Similarity score: 3.82)
- Cento Crushed Tomatoes (Similarity score: 6.09)
- Food Town Stores Inc Peas & Carrots (Similarity score: 6.63)
- Organic Peas & Carrots (Similarity score: 6.63)
- The Pictsweet Company Vegetables For Soup (Similarity score: 8.31)
- Coop Minestrone Di Verdure Surgelato (Similarity score: 8.61)
- Coop Minestrone Di Verdure Surgelato (Similarity score: 8.61)
- Birds Eye Organic Mixed Vegetables (Similarity score: 9.10)
- Kroger Kroger, Meal Ready Sides Peas & Carrots (Similarity score: 9.46)
- #10 Can, 6 107 Oz , 107 Oz (Similarity score: 9.65)
- Mixed Vegetables (Similarity score: 10.45)
- Pinnacle Foods Group Llc Steamfresh Selects Frozen Mixed Vegetables (Similarity score: 11.59)
- First Street Peas & Carrots (Similarity score: 12.35)
- Giant,ahold,foodhold Giant Mixed Vegetables (Similarity score: 12.66)
Ingredients List
- Vine Ripened Tomatoes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)