Gerblé,Nutrition & Santé Soja Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 176kj (43 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 176kj (43 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 101.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.6mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alpro Nature, Mild & Creamy (Similarity score: 4.93)
- Danone Pflanzlich Natürliche Bifindus Kulturen (Similarity score: 8.53)
- Alpro Nature Sans Sucres (Similarity score: 8.53)
- Ades,unilever Leche De Soya Sabor Nuez (Similarity score: 8.97)
- Bonduelle Macédoine De Légumes (Similarity score: 16.16)
- Califia Farms Yogurt, Unsweetened Plain (Similarity score: 16.60)
- Albert Heijn Ongezoet Erwten Drink (Similarity score: 17.27)
- Bonarea Guisante Cocido Extra Fino (Similarity score: 18.16)
- Food For Future By Penny Rein Pflanzlich No Muuuh (Similarity score: 18.43)
- Unsweetened Almond Milk (Similarity score: 18.54)
- Tomate Frito Ecológico (Similarity score: 18.98)
- Tomate Frito (Similarity score: 18.98)
- Organic Sea Salt & Cracked Pepper Sprouted Seed Salad Toppers (Similarity score: 19.03)
- Light & Free Cottage Cheese (Similarity score: 19.51)
- Ferrer Crema De Verduras Con Aceite De Oliva (Similarity score: 19.54)
Ingredients List
- Soy Milk
- Cane Sugar
- Calcium
- Natural Vanilla Flavouring
- Sea Salt
- Stabiliser
- Vitamin D
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)