Galletas originales simon crackers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1477kj (354 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1477kj (354 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.76g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.76g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 441mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 441mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Biscottes Epeautre Chataigne (Similarity score: 11.94)
- Soria Natural Tostadas Ligeras Arroz Integral Y Quinoa (Similarity score: 12.10)
- Moulin Des Moines Biscottes D'épeautre À La Châtaigne (Similarity score: 13.49)
- Soar, Spar Classic Houmous (Similarity score: 17.31)
- Houmous (Similarity score: 17.47)
- Bäckerkrönung Knäckebrot Roggen (Similarity score: 18.49)
- Braided Challah (Similarity score: 18.77)
- Gastro Pažitková Pomazánka (Similarity score: 19.05)
- Bagel Nigelle Vegan (Similarity score: 19.35)
- Maizena Fécula De Maíz Para Preparar Atole Fortificado (Similarity score: 21.39)
- Seasonal Loaf (Similarity score: 21.45)
- Raisin Challah (Similarity score: 21.84)
- Whole Wheat Breadcrumbs (Similarity score: 22.65)
- Koyo Koyo Organic Round Udon Noodles (Similarity score: 23.05)
- Briochettes (Similarity score: 23.42)
Ingredients List
- Flour
- Water
- Canola Oil
- Sugar
- Salt
- Yeast
- And Purato
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)