Briochettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1473kj (353 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1473kj (353 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.5% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 440.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 440mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Pâtissades 12 Briochettes (Similarity score: 4.75)
- Les Pâtissades Brioche Tressée (Similarity score: 9.23)
- Épi D'or,marque Repère Briochettes Rondes X 12 (Similarity score: 9.98)
- Seasonal Loaf (Similarity score: 10.02)
- Braided Challah (Similarity score: 10.56)
- La Boulangère Pan De Leche (Similarity score: 11.15)
- La Boulangère Pain Au Lait (Similarity score: 11.25)
- Bagel Nigelle Vegan (Similarity score: 14.87)
- Pops D’épeautre (Similarity score: 17.00)
- Bäckerkrönung Knäckebrot Roggen (Similarity score: 18.14)
- Houmous (Similarity score: 18.14)
- Soar, Spar Classic Houmous (Similarity score: 18.14)
- Salsas La Andaluza Salmorejo (Similarity score: 19.95)
- Sans Marque,viennoiserie Ligérienne Brioche Tranchée Nature (Similarity score: 20.08)
- La Boulangère Brioche Tranchée (Similarity score: 20.08)