Full Circle Market, Topco Associates Inc. Tender white meat chicken with a perfect blend of kale, mango, cauliflower and white & wild rice in a sweet and sour sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 393kj (94 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 393kj (94 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.949152542372882% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.9% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 5.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Orange Mango Chicken (Similarity score: 0.00)
- Simply Steamers Simply Steamers (Similarity score: 10.70)
- Mediterranean Style Chicken (Similarity score: 12.90)
- Boni Tzatziki (Similarity score: 13.68)
- Rochambeau Lentilles Préparées Rochambeau (Similarity score: 14.41)
- Au Bec Fin Fabriqué En Provence Ratatouille (Similarity score: 14.47)
- Lean Cuisine, Salmon With Basil (Similarity score: 14.73)
- Salade De Poulet Rôti (Similarity score: 15.35)
- Kashi Entre's Fire Roasted Quinoa 9 5oz (Similarity score: 15.50)
- Pacific, Pacific Foods Of Oregon Inc Pacific, Organic Burmese Tofu (Similarity score: 15.57)
- Chef Select Chefsalat Hawai (Similarity score: 16.64)
- Katys Kitchen Tapioca Pudding (Similarity score: 17.12)
- Leader Price Lentilles Préparées (Similarity score: 17.40)
- Monoprix Lentilles (Similarity score: 17.63)
- Roasted Poblano Chicken (Similarity score: 18.02)
Ingredients List
- Cooked White Rice
- Corn Starch
- Rice Vinegar
- Orange Juice From Concentrate
- Honey
- Tomato Concentrate
- Chicken Base
- Olive Oil
- Garlic Puree
- Sea Salt
- Soy Sauce
- Water
- Spice
- Ginger Puree
- E160b
- White Meat Chicken
- Wild Rice
- Mango
- Cauliflower
- Kale
- Cane Sugar
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)