Delhaize Muesli - Pomme & banane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 8.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.5g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 40.67796610169491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.7% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 10.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bjorg Muesli Aux Fruits (Similarity score: 17.43)
- Bjorg Muesli (Similarity score: 17.94)
- Italiamo Farfalle Al Limone (Similarity score: 29.29)
- Bruggen Müsli Mit Früchten (Similarity score: 29.79)
- Hacendado Muesli Frutas (Similarity score: 29.79)
- Coop Spiralen (Similarity score: 29.89)
- Qualité & Prix, Qualité & Prix, Qualité & Prix, Qualité & Prix Teigwaren Spaghetti (Similarity score: 30.11)
- Coop,qualité & Prix Pâtes (Similarity score: 30.11)
- Coop Coop 500g (Similarity score: 30.11)
- Coop Teigwaren Hörnli (Similarity score: 30.11)
- Coop Nudeln, Qualité & Prix Chinesische Nüdeli (Similarity score: 30.11)
- Mutters Beste Wickli (Similarity score: 30.52)
- Combino, Nudelhof, Nudelhof [lidl] Feine Bandnudeln (Similarity score: 30.52)
- Markal Spaghettis À L'ail Et Au Basilic (Similarity score: 30.61)
- Joseph Favrichon Muesli 30% Fruits Bio (Similarity score: 30.84)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Corn Flakes
- Whole Grain Spelt Flakes
- Raisin
- Dried Apple Pieces
- Almond
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)