Delhaize Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 12.6g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 67.37967914438502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.4% |
| Saturated Fat Value | 12.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Mousse Au Chocolat (Similarity score: 0.00)
- Chocolate Truffle Pot De Creme A French Style Dessert, Chocolate Truffle, French Style (Similarity score: 16.23)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Savannah Buttermint (Similarity score: 16.62)
- Ben & Jerry's, Ice Cream, Keep Caramel And Cookie On (Similarity score: 16.87)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 17.07)
- Desserissimes Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.27)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.27)
- Peanuts Worldwide Llc Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 17.67)
- Maison Falip 3 Rissoles Aux Pruneaux (Similarity score: 17.85)
- Breyers, Unilever Carb Smart Ice Cream Bars (Similarity score: 19.00)
- Laiterie Bernard Mousse Chocolat (Similarity score: 19.42)
- Mamma Maria Profiteroles (Similarity score: 19.47)
- La Vie Claire Mousse Au Chocolat (Similarity score: 20.18)
- Cow Belle Chocolate & Vanilla Flavored Classically Sweet Chocolate And Vanilla Flavored Ice Cream Delicately Sandwiched Between Two Artificially Flavored Vanilla And Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 20.86)
- Lidl Tarte À La Normande (Similarity score: 21.64)
Ingredients List
- Cream
- Chicken Egg White
- Chocolate
- Cane Sugar
- E428
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)