Dave & Dexter's Salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 201kj (49 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 201kj (49 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.3 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 129mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 129mg |
| Sugars | 6.45g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Preferida Mexican Style Hominy (Similarity score: 11.91)
- Tabatchnick Fine Foods Inc Tabatchnick, Cabbage Soup (Similarity score: 13.01)
- Buffalo Sauce (Similarity score: 13.62)
- Clearspring Garden Peas (Similarity score: 16.90)
- Mompops Mompops, Chocolate Sea Salt Ice Pops (Similarity score: 19.21)
- La Huerta De Fresno La Fragua Salsa Picante (Similarity score: 19.81)
- Nona Lim Red Lentil Veggie Soup (Similarity score: 20.61)
- La Ferme À Jules,les Crudettes Baby Carottes À Croquer Sauce Ciboulette (Similarity score: 20.66)
- Sauce Napolitaine (Similarity score: 20.91)
- Right Foods Organic Split Pea Lower Sodium Soup (Similarity score: 21.22)
- Veggie Snack Bowl (Similarity score: 21.35)
- Dr Mcdougall's Right Foods Vegan Soup, Organic Tomato Bisque (Similarity score: 21.78)
- Sweet & Tangy Original Barbecue Sauce (Similarity score: 22.15)
- Stonewall Kitchen Mango Lime Salsa (Similarity score: 22.19)
- Amy's Organic Black Bean Vegetable Soup (Similarity score: 22.58)
Ingredients List
- Tomato
- Lime Juice Concentrate
- Habanero Chili
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Salt
- E509
- E330
- Tomato Juice
- Water
- Tomato Concentrate
- Coriander Leaves
- Onion
- Cane Sugar
- Spice
- Chili Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)