Stonewall Kitchen Mango Lime Salsa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 209kj (50 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 209kj (50 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chuck's Salsa Chuck's Salsa, The Sweet Heat Salsa! (Similarity score: 5.12)
- Chuck's Salsa Chuck's Salsa, Salsa, Hot (Similarity score: 5.12)
- Chuck's Salsa Chuck's Salsa, Salsa (Similarity score: 5.12)
- Nestlé,sveltesse Recette De Framboise, Touche De Citron Vert (0 % Mg) 4 Pots (Similarity score: 12.07)
- Cary's Cary's, Sugar Free Syrup, Maple, Maple (Similarity score: 14.64)
- Great Value Great Value, Fat Free Sour Cream (Similarity score: 15.30)
- Fat Free Smooth & Creamy Sour Cream (Similarity score: 15.30)
- Mompops Mompops, Chocolate Sea Salt Ice Pops (Similarity score: 16.36)
- Sweet & Tangy Original Barbecue Sauce (Similarity score: 16.70)
- Gelée De Ginger (Similarity score: 16.84)
- Bull’s Eye Bbq Sauces (Similarity score: 17.07)
- Arctic Zero Arctic Zero, Frozen Dessert, Orange Cream (Similarity score: 19.19)
- La Ferme À Jules,les Crudettes Baby Carottes À Croquer Sauce Ciboulette (Similarity score: 19.77)
- Right Foods Organic Split Pea Lower Sodium Soup (Similarity score: 19.99)
- Buttermilk (Similarity score: 20.12)
Ingredients List
- Mango
- Cayenne Pepper
- Tomato
- Onion
- Jalapeno
- Lime Juice Concentrate
- Garlic
- White Vinegar
- Coriander Leaves
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)