Dark chocolate marshmallow squares
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.024009603841534% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Truffettes Marshmallows Dipped In Dark Chocolate Candy Cane (Similarity score: 10.40)
- Ambiente,matthijs Bv Guimauve Fondant Chocolaté (Similarity score: 11.15)
- Lühders Ananas Gelee Ecken (Similarity score: 11.56)
- Truffettes De France Truffettes De France, Dark Chocolate (Similarity score: 14.77)
- Haribo Balla Stixx (Similarity score: 15.83)
- Rainbow Belts Gummies (Similarity score: 16.65)
- Confiture De Lait Noisette (Similarity score: 17.56)
- Hitschler Bunte Drachenzungen, Lacets De Fruitsgum En 4 Parfumes (Similarity score: 17.64)
- Katjes Sourpower (Similarity score: 17.64)
- World's Finest Chocolate Inc Queen Ann Dark Chocolate Cherries (Similarity score: 17.81)
- Lacasa Cacao A La Taza (Similarity score: 18.13)
- Eroski Preparado De Cacao A La Taza (Similarity score: 18.42)
- Poulain Poulain Bio 34% De Cacao (Similarity score: 18.95)
- Ja! Gelee Bananen (Similarity score: 19.61)
- Sir Charles Gelee Mit Bananen Geschmack (Similarity score: 19.70)
Ingredients List
- Marshmallow Filling
- Dark Chocolate Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)