Crownfield CROWNI -NOISETTE-
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1607kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1607kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 7.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 34.48275862068966% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.5% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 6 |
| Sodium | 392mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 392mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crownfield Bio Organic Corn Flakes (Similarity score: 15.79)
- Tortellini (Similarity score: 19.42)
- Brown Rice Cakes (Similarity score: 20.76)
- Krisprolls,distriborg Petits Pains Suédois Aux Myrtilles Et Aux Cranberries (Similarity score: 21.08)
- Carrefour Pâte Pour Empanada (Similarity score: 21.23)
- Netto Pate Brisee (Similarity score: 21.54)
- Diet Rádisson Tortitas De Arroz Integral (Similarity score: 22.16)
- Real Foods Corn Thins (Similarity score: 22.27)
- Nestlé Gofree Cornflakes (Similarity score: 22.46)
- U Briochettes Rondes (Similarity score: 22.52)
- Haricaman Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 23.33)
- El Corte Inglés Pan Rallado Ajo Y Perejil (Similarity score: 23.33)
- Bonarea Pan Rallado Ajo Perejil (Similarity score: 23.36)
- Belbake Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 23.36)
- Mas Trigo Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 23.36)
Ingredients List
- Sweetener
- Coconut Oil
- Humectant
- Natural Flavouring
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)