Crownfield Bio organic corn flakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1608kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1608.0kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 384.0mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 384.0mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crownfield Crowni Noisette (Similarity score: 15.79)
- Nestlé Gofree Cornflakes (Similarity score: 20.56)
- Brown Rice Cakes (Similarity score: 25.17)
- Kupiec Wafle Ryżowe Wieloziarniste (Similarity score: 26.05)
- Tortellini (Similarity score: 26.70)
- Netto Pate Brisee (Similarity score: 26.86)
- Diet Rádisson Tortitas De Arroz Integral (Similarity score: 27.41)
- By Sainsbury's Corn Flakes (Similarity score: 28.43)
- Coviran Picatostes Covirán (Similarity score: 28.74)
- El Corte Inglés Pan Rallado Ajo Y Perejil (Similarity score: 28.91)
- Haricaman Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 28.91)
- Belbake Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 28.93)
- Bonarea Pan Rallado Ajo Perejil (Similarity score: 28.93)
- Mas Trigo Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 28.93)
- Waffella (Similarity score: 29.02)