Crostatina ai mirtilli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1820kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1820kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 35.294117647058826% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.3% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lotus Madeleine Goût Amande (Similarity score: 14.17)
- Whole Foods Market Pecan Pie (Similarity score: 14.71)
- Brossard,brossard Savane Barr’ (Similarity score: 16.92)
- Jacquet Chocolaté Bar (Similarity score: 16.98)
- Mckee Foods Corporation Seashell Brownies (Similarity score: 17.33)
- Chex Mix Dark Chocolate Snack Mix (Similarity score: 17.39)
- Brossard Brossard Lot De 3 Savane Pocket X 7 Barr' Chocolat + 1 Paquet Offert 756gr (Similarity score: 17.95)
- Hl Outdoors Early Bird, Jubilee Granola, Pistachio Cherry (Similarity score: 18.78)
- 365 Everyday Value, Organic Oatmeal Cookies (Similarity score: 19.59)
- Brossard Savane Pocket Barr' X 7 189g Brossard (Similarity score: 19.65)
- Brossard Savane Pocket X 14 Barr (Similarity score: 19.65)
- Old Fashioned Ginger Snaps Cookies, Ginger Snaps (Similarity score: 19.66)
- Gourmet Cupcakes (Similarity score: 20.07)
- Nussgipfel (Similarity score: 21.63)
- New York Style Crunch Cake (Similarity score: 22.16)