Cream cheese king cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1615kj (386 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1615kj (386 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.51g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.51g |
| Saturated Fat | 5.26g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 49.952516619183285% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 20 |
| Sodium | 263mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 263mg |
| Sugars | 40.35g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Juju Bakes Llc Gourmet Edible Cookie Dough (Similarity score: 8.50)
- Frosted Chocolate Fudge Toaster Pastries, Frosted Chocolate Fudge (Similarity score: 11.56)
- Toaster Pastries (Similarity score: 11.56)
- Great Value Frosted Chocolate Fudge Toaster Pastries (Similarity score: 14.57)
- Gingerbread Village Kit (Similarity score: 14.62)
- Market Basket Hermit Cookie (Similarity score: 15.03)
- Paluani Cornetti Di Pistacchio Croissants Aux Pistache (Similarity score: 17.28)
- 8" White Iced White Party Cake, White Iced White (Similarity score: 19.44)
- 8" Party White Iced Yellow Cake, White Iced Yellow (Similarity score: 19.44)
- Paluani Cornetto Pistacchio (Similarity score: 19.45)
- Pineapple Log (Similarity score: 19.82)
- Sweet Sam's Baking Company Sweet Sam's, Cupcake, Vanilla, Buttercream (Similarity score: 19.93)
- Sweet Sam's Baking Company Cupcakes (Similarity score: 19.93)
- Colomba Classica (Similarity score: 21.26)
- Assortiment De Biscuits Fourrés (Similarity score: 21.31)
Ingredients List
- Sugar
- E171
- E435
- E270
- E410
- Margarine
- Water
- Contains 2% And Less Of The Following
- Egg
- Whey
- Vital Wheat Gluten
- Flour
- Maltodextrins
- Palm Oil
- Stabiliser
- Salt
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- Skimmed Milk
- Soya Flour
- E516
- E481
- Cream Cheese Filling
- Vanilla Extract
- E517
- Natural And Artificial Colors
- E490
- E306
- Enzyme
- Sugar
- Modified Starch
- Palm Oil
- Natural Flavouring
- E281
- E202
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)