Cosecha Criolla Black Beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 347kj (83 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 347kj (83 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 5.83g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.83g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 1.67g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Trady Tapioca Stick (Similarity score: 10.60)
- Shoprite Fat Free Sour Cream (Similarity score: 13.05)
- Lucerne, Safeway Inc Lucerne, Fat Free Sour Cream (Similarity score: 13.05)
- Iberia Premium Small Red Beans (Similarity score: 13.23)
- Iberia Black Beans (Similarity score: 13.60)
- Sprouts Farmers Market, Sprouts Sprouts Organic Great Northern Beans (Similarity score: 16.29)
- Fat Free Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Safeway Kitchens, Safeway Inc Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Evaporated Lowfat 2% Milk (Similarity score: 16.65)
- Fat Free Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Ahold Fat Free Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Hy Vee Fat Free Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Fat Free Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- The Kroger Co Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
- Evaporated Milk (Similarity score: 16.65)
Ingredients List
- Black Beans
- Water
- Salt
- E509
- E579
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)