Chocolatey candies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1883kj (451 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1883kj (451 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 17.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 17.5g |
| Score | 25 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 67.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer, Meijer Inc Meijer, Silver Sixlets Candy, Chocolate (Similarity score: 4.95)
- Der Franz , Chai Latte (Similarity score: 35.04)
- Mighty Malt Speckled Eggs (Similarity score: 37.27)
- Speckled Malted Milk Eggs (Similarity score: 37.45)
- Taste Of Nature Inc Chocolatey Balls (Similarity score: 40.76)
- Santa's Village Santa's Village, Cookies 'n Cream Bites (Similarity score: 40.76)
- Kopiko Cappuccino Candy Bag (Similarity score: 41.27)
- Johnvince Foods Johnvince Foods, Malt Balls (Similarity score: 41.48)
- Meijer Chocolate Cookies Topped With Marshmallow And Covered In Fudge (Similarity score: 42.26)
- New England Confectionery Company Inc Mighty Malts, Malted Milk Balls (Similarity score: 42.53)
- Toasted S'more Chocolate Graham (Similarity score: 42.58)
- Toasted S'mores Graham (Similarity score: 42.58)
- The Fresh Market, Wythe Will Distributing Company The Fresh Market, Speckled Malted Milk Eggs (Similarity score: 44.53)
- Hostess Hostess, Ho Hos, Chocolate Cake Rolled With Peppermint Creamy Filling (Similarity score: 45.14)
- Alce Nero Frollini Integrali (Similarity score: 45.38)
Ingredients List
- Sugar
- E903
- Salt
- E464
- Bees Wax
- Mica Based Pearlescent Pigment
- Colour
- Dextrose
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Reduced Protein Whey
- Cocoa
- Corn Syrup
- E322i
- Natural And Artificial Flavouring
- Tapioca Dextrin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)