Toasted s'mores graham
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1891kj (452 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1891kj (452 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.23g |
| Saturated Fat | 16.13g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 83.35917312661498% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.4% |
| Saturated Fat Value | 16.1g |
| Score | 24 |
| Sodium | 226mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 226mg |
| Sugars | 48.39g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 48.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toasted S'more Chocolate Graham (Similarity score: 0.00)
- Chocolatey Covered Granola Bars (Similarity score: 11.42)
- Chewy Dipps (Similarity score: 11.50)
- Taste Of Nature Inc Chocolatey Balls (Similarity score: 18.26)
- Santa's Village Santa's Village, Cookies 'n Cream Bites (Similarity score: 18.26)
- Dr Oetker Mousse (Similarity score: 23.34)
- Chocolatey Covered Granola Bars (Similarity score: 28.23)
- Der Franz , Chai Latte (Similarity score: 29.03)
- Gamesa Pekepakes Variety Pack Cookies 15 4 Ounce Paper Box (Similarity score: 29.18)
- Gamesa Mamut Marshmallow Cookie With Chocolate Coating (8 1 Oz) 8 1 Ounce 8 Pack Box (Similarity score: 29.18)
- Fudge Covered Peanut Butter Cake With Peanut Butter Creamy Filling, Peanut Butter (Similarity score: 29.67)
- Coconut Tips Homestyle Candy (Similarity score: 30.01)
- Crown Caramel Homestyle Candy (Similarity score: 30.01)
- Gold Emblem Select Gourmet Sea Salt Caramel Eggs (Similarity score: 30.19)
- Chocolatey Covered Granola Bars, Caramel Nut (Similarity score: 30.62)
Ingredients List
- Chocolate Coating
- Graham Cracker
- Marshmallow Creme
- White Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)