Chocolate snaps
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1813kj (434 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1813kj (434 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.6666666666667g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 1.6666666666667g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666667002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 216.66666666667197mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 216.7mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nur Puur Zitronenkuchen (Similarity score: 8.69)
- France Cake Bio Cake Bio Au Citron (Similarity score: 9.36)
- Bononia, Dino Corsini Plum Cake (Similarity score: 9.57)
- Banana Nut Loaf (Similarity score: 9.89)
- Bakery Fresh Goodness Bakery Fresh Goodness, Chocolate Brownies (Similarity score: 13.57)
- Germinal Bio Biscotti Gocce Di Cioccolato Vegan (Similarity score: 14.85)
- George Delallo Co Inc O'christmas Tree Cookies (Similarity score: 15.45)
- Gerblé Petit Cake Pépites Chocolat Sans Gluten (Similarity score: 15.69)
- Ker Cadélac Mini's Pépites De Chocolat Au Lait (Similarity score: 15.83)
- Céréales Fourrées Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 17.05)
- Petit Choisi Mini Marbrés (Similarity score: 17.12)
- Vanilla Almond Granola (Similarity score: 17.48)
- Vanilla Almond Granola (Similarity score: 17.48)
- Coffee House Banana Nut Muffin (Similarity score: 17.52)
- France Cake Bio Cake Thé Vert Matcha (Similarity score: 18.04)