Banana nut loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1816kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1816kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 3.54g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.81791544579322% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.8% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 221mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 221mg |
| Sugars | 28.32g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bononia, Dino Corsini Plum Cake (Similarity score: 3.68)
- France Cake Bio Cake Bio Au Citron (Similarity score: 9.52)
- Nur Puur Zitronenkuchen (Similarity score: 9.59)
- Chocolate Snaps (Similarity score: 9.89)
- Coffee House Banana Nut Muffin (Similarity score: 11.47)
- Probar Meal Bar (Similarity score: 12.52)
- Ker Cadélac Mini's Pépites De Chocolat Au Lait (Similarity score: 13.03)
- Muffins Muffins (Similarity score: 13.81)
- Gerblé Petit Cake Pépites Chocolat Sans Gluten (Similarity score: 14.50)
- Germinal Bio Biscotti Gocce Di Cioccolato Vegan (Similarity score: 14.57)
- Heras Bareche,el Quiteriano S A Dúo (Similarity score: 14.63)
- Bakery Fresh Goodness Bakery Fresh Goodness, Chocolate Brownies (Similarity score: 15.30)
- Marinela, Bimbo Canelitas (Similarity score: 15.50)
- George Delallo Co Inc O'christmas Tree Cookies (Similarity score: 16.71)
- Member's Mark (Similarity score: 17.19)
Ingredients List
- Flour
- Salt
- E500ii
- Spice
- Soya Lecithin
- Sugar
- Banana
- Soya Oil
- Pineapple
- Egg
- Walnut
- Natural Flavouring
- Potassium Sorbate Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)