Chocolate raspberry soft baked bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1582kj (379 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1582kj (379 calories/kcal) |
| Fiber | 8.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.41g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.41g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 24.976873265494913% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 351mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 351mg |
| Sugars | 32.43g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Soft Baked Breakfast Bars, Chocolate Raspberry (Similarity score: 4.24)
- Marble Sliced Loaf Cake (Similarity score: 16.69)
- Sliced Creme Cake (Similarity score: 18.42)
- Bakery Fresh Goodness, The Kroger Co Bakery Fresh Goodness, Loaf Cake, Apple Cinnamon (Similarity score: 18.42)
- Sliced Creme Cake (Similarity score: 18.42)
- Banana Nut Baby Muffins (Similarity score: 18.84)
- Csm Bakery Products Na Red Velvet Sliced Loaf Cake, Red Velvet (Similarity score: 18.84)
- Pound Cakes (Similarity score: 19.73)
- Lemon Flavored Pound Cake, Lemon (Similarity score: 19.73)
- Toaster Pastries (Similarity score: 19.98)
- Svenhard's Muffins (Similarity score: 20.16)
- Abénakis Gourmet Muffins (Similarity score: 21.56)
- Old Fashioned Glazed Doughnut Holes, Glazed (Similarity score: 21.82)
- Aunt Mabel's Double Chocolate Muffin (Similarity score: 22.59)
- Granola Bars (Similarity score: 22.66)
Ingredients List
- Crust
- E170i
- Natural Flavouring
- Cocoa
- Salt
- Wheat Bran
- E501ii
- E414
- Soya Lecithin
- E471
- Cocoa Butter
- Whole Wheat Flour
- Maltodextrins
- E415
- Wheat Gluten
- E375
- Retinyl Palmitate
- Zinc Oxide
- E407
- Reduced Iron
- Whey
- Vitamin B6
- Flour
- Thiamin
- E412
- E101
- Filling
- Corn Syrup
- Raspberry Puree
- E422
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Natural Flavouring
- High Oleic Soybean And Soybean Oil
- E401
- E330
- E461
- E341ii
- E296
- E150a
- E129
- Fructose
- Semisweet Chocolate
- Soluble Corn Fiber
- Sugar
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)