Aunt Mabel's Double chocolate Muffin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1581kj (378 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1581kj (378 calories/kcal) |
| Fiber | 4.2 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.055555555555554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.1% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 360mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 360mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aunt Jemima Muffins Aunt Mabel's Double Chocolat 100g (Similarity score: 1.65)
- Marble Sliced Loaf Cake (Similarity score: 15.98)
- Csm Bakery Products Na Red Velvet Sliced Loaf Cake, Red Velvet (Similarity score: 16.48)
- Banana Nut Baby Muffins (Similarity score: 16.48)
- Delhaize Kids Honey Rings (Similarity score: 17.12)
- Sliced Creme Cake (Similarity score: 18.25)
- Bakery Fresh Goodness, The Kroger Co Bakery Fresh Goodness, Loaf Cake, Apple Cinnamon (Similarity score: 18.25)
- Sliced Creme Cake (Similarity score: 18.25)
- Le Ster Madeleine Pépite Chocolat (Similarity score: 19.48)
- Soft Baked Breakfast Bars, Chocolate Raspberry (Similarity score: 20.50)
- Svenhard's Muffins (Similarity score: 21.52)
- U Pétales Fruits Rouges (Similarity score: 21.54)
- Cake À La Banane Et Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 22.34)
- Netto Gâteau Au Fromage Blanc Aux Œufs Frais (Similarity score: 22.37)
- Chabrior,elodie,intermarché Gâteau Au Fromage Blanc (Similarity score: 22.37)