Chocolate cookie dough ice cream, chocolate cookie dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.12g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.12g |
| Saturated Fat | 8.25g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.56716417910447% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.6% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 22.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 7.53)
- Specially Selected,aldi Specially Selected Creme Brulee (Similarity score: 7.94)
- Grycan Lody Kawowe (Similarity score: 8.02)
- Grycan Lody Caffe Latte (Similarity score: 8.02)
- L'angélys Cornet Vanille Coulis Caramel (Similarity score: 8.71)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 9.07)
- Movenpick,nestle Vanilla Cream With Caramel Crème Glacée Vanille Avec Sauce Caramel À La Fleur De Sel (6%) Et Chocolat Au Lait (29% Suisse) (Similarity score: 9.19)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Cake Batter (Similarity score: 9.52)
- Giant Eagle Ice Cream, Coconut Fudge Almond (Similarity score: 9.94)
- Grycan (Similarity score: 10.32)
- Ice Cream (Similarity score: 10.67)
- Green! Dalate Helado Chocolate Negro (Similarity score: 10.72)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Awesome Vanilla (Similarity score: 10.79)
- Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge, Chocolatey Coated Peanuts And Cone Pieces, Vanilla (Similarity score: 11.57)
- Real Premium Coyote Brownie Tracks Ice Cream, Coyote Brownie Tracks (Similarity score: 12.37)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cookie Dough
- Corn Syrup
- Chocolate Pieces
- Cocoa
- Pr
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)