Chocolate chip walnut cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1833kj (439 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1833kj (439 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.45234708392603% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.5% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 21 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 37.5g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 37.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 0.00)
- Nut And Caramel Collection (Similarity score: 14.98)
- Mars Caramel Centres (Similarity score: 15.86)
- Key Lime Dessert Bars (Similarity score: 16.01)
- Financiers Nature (Similarity score: 16.41)
- Brinky Mini Bisc Fourré Choco (Similarity score: 17.45)
- K Classic Honig Milch Snack (Similarity score: 17.73)
- Sweet P's Bake Shop Brownies With Real Cream Cheese Frosting (Similarity score: 18.23)
- Gut&günstig, Gut&günstig Milchsnack (Similarity score: 18.45)
- Colombina Con Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 18.45)
- Giovanni Cova &co, Giovanni Cova & C Colombina Gocce Di Cioccolato (Similarity score: 18.75)
- Little Debbie, Mckee Foods Corporation Snack Cake (Similarity score: 19.30)
- Rochambeau Tartelette Abricot (Similarity score: 19.94)
- Monoprix Tartelettes Abricot (Similarity score: 20.03)
- Continente Tarteletes Morango (Similarity score: 20.16)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Aluminum Free Baking Powder
- E500ii
- Salt
- And Xanthan Gum
- Brown Sugar
- Non Hydrogenated Vegetable Oils
- Chocolate Pieces
- Date
- Walnut
- Coconut Milk
- Unsulphured Coconut
- Natural Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)