Brinky Mini Bisc Fourré Choco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1837kj (440 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1837kj (440 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 52.41935483870967% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 32.6g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Continente Tarteletes Morango (Similarity score: 13.65)
- Tartelettes À La Fraise (Similarity score: 14.11)
- Leader Price Tartelettes À L'abricot (Similarity score: 14.11)
- Monoprix Tartelettes Abricot (Similarity score: 14.33)
- Rochambeau Tartelette Abricot (Similarity score: 14.38)
- Mcvitie's Tasties Fraise (Similarity score: 14.48)
- Happy Harvest Müsli Schoko (Similarity score: 15.20)
- Hollander's Stroopwafels Caramel (Similarity score: 15.51)
- Gut&günstig, Gut&günstig Milchsnack (Similarity score: 16.07)
- Gaufrette Fourres Caramel (Similarity score: 16.27)
- Cora Duo Glacier (Similarity score: 16.63)
- Oats And Honey Oats & Honey Chewy Granola Bar (Similarity score: 16.70)
- Monoprix Biscuits Fourrés Parfum Cacao (Similarity score: 16.80)
- Beurlay Galette Charentaise Traditionnelle Pépites De Chocolat (Similarity score: 17.13)
- Casino Assortiment Eventails Et Cigarettes (Similarity score: 17.16)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Flavouring
- Sugar
- Palm Fat
- Palm Kernel Fat
- Salt
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)