Chocolate chip mini muffins, chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1619kj (387 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1619kj (387 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 4.67g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 21.894045944678858% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.9% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 427mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 427mg |
| Sugars | 25.33g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Banana Nut Mini Muffins, Banana Nut (Similarity score: 11.22)
- Sliced Vanilla Loaf Cake, Vanilla (Similarity score: 15.78)
- Plum Cake Marmol (Similarity score: 16.92)
- Mini Muffins, Chocolate Chip (Similarity score: 19.28)
- Jaffa Jaffa Kolači Brownie Choco (Similarity score: 21.65)
- Iced Marble Cake (Similarity score: 22.10)
- Iced Marble Chocolate & Vanilla Pound Cake Slice (Similarity score: 22.10)
- Baked Whole Grain Energy Snack (Similarity score: 22.23)
- Quaker, Real Medleys, Granola & Yogurt Blend, Apple & Cinnamon, Apple & Cinnamon (Similarity score: 23.40)
- Quesadilla (Similarity score: 23.90)
- Pop Tarts (Similarity score: 24.65)
- Minis Muffins (Similarity score: 25.51)
- Nestlé Golden Grahams Golden Minis (Similarity score: 25.64)
- Breakfast Cookie (Similarity score: 25.65)
- Erin Baker's Wholesome Baked Goods The Original Breakfast Cookie (Similarity score: 25.65)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Liquid Soybean Oil
- Whole Egg
- Chocolate Pieces
- Corn Syrup
- Modified Whey
- Mil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)