Breakfast cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1623kj (388 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1623kj (388 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.41g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.41g |
| Saturated Fat | 1.76g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.601236476043276% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 435mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 435mg |
| Sugars | 18.82g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erin Baker's Wholesome Baked Goods The Original Breakfast Cookie (Similarity score: 0.00)
- U Petales De Riz Et De Blé Complet Nature (Similarity score: 14.40)
- Nestlé Honey Cheerios (Similarity score: 19.04)
- Quaker Hearty Medleys Fruit, Nut & Omega 3 (Similarity score: 19.49)
- Banana Nut Mini Muffins, Banana Nut (Similarity score: 19.93)
- Plum Cake Marmol (Similarity score: 22.89)
- Caramel Chocolate Organic Baked Whole Grain Energy Snack Bar, Caramel Chocolate (Similarity score: 24.28)
- Firenze,vemondo Veganský Koláč S Vanilkovou Příchutí (Similarity score: 24.80)
- Eliges Biscotes (Similarity score: 24.93)
- Gosch Nordseekrabbensalat (Similarity score: 24.98)
- Chocolate Chip Mini Muffins, Chocolate Chip (Similarity score: 25.65)
- Hot Pub Mix (Similarity score: 25.75)
- Erhard Beignet Au Chocolat (Similarity score: 25.86)
- Leader Price Biscottes Au Germe De Blé (Similarity score: 25.96)
- Franprix Biscotte Germe De Ble Bio (Similarity score: 25.96)
Ingredients List
- Whole Grain Oats
- Inulin
- Molasses
- E500ii
- Baking Powder
- Sea Salt
- Vanilla Extract
- Cinnamon
- Wheat Flour
- Prune
- Peanut Butter
- Evaporated Cane Sugar
- Water
- Canola Oil
- Brown Rice Syrup
- Peanut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)