Chocolate brownies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1870kj (447 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1870kj (447 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 5.26g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 22.21283783783784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 224mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 34.21g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crownfield Carrés Fourrés Neo (Similarity score: 12.82)
- Sweet Ali's Vanilla Cake (Similarity score: 14.91)
- Lu,mondelez Petit Lu Moelleux Saveur Citron (Similarity score: 18.22)
- Mini Muffins Assortment (Similarity score: 18.45)
- Brownie Bites (Similarity score: 18.76)
- Laurieri Cookies With Chocolate Chips (Similarity score: 18.77)
- Two Bite Brownies Lunchbox (Similarity score: 19.45)
- Cuétara Choco Flakes (Similarity score: 19.76)
- Cuétara Choco Flakes (Similarity score: 19.80)
- Arizona Mini Brownie Chocolat (Similarity score: 19.84)
- U Mini Gâteaux Marbré Chocolat (Similarity score: 20.20)
- Les Renardises Gaufres Flash Poudrées (Similarity score: 20.79)
- Thijs Gaufres (Similarity score: 20.79)
- Antoinette Patisserie Gaufre Super Flash (Similarity score: 21.23)
- Tendr’epis,sans Marque 9 Gaufres Saupoudrées (Similarity score: 21.23)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Salt
- Corn Starch
- Natural Chocolate Flavouring
- Natural Vanilla Flavouring
- Raising Agent
- E471
- Fortified Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Egg White
- Invert Cane Sugar
- Water
- Butter
- Cocoa Powder
- Semi Sweet Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)