Brownie bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1870kj (447 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1870kj (447 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 5.26g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 22.21283783783784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 211mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 211mg |
| Sugars | 31.58g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 31.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Two Bite Brownies Lunchbox (Similarity score: 5.15)
- Arizona Mini Brownie Chocolat (Similarity score: 11.39)
- Les Renardises Gaufres Flash Poudrées (Similarity score: 11.92)
- Thijs Gaufres (Similarity score: 11.92)
- Les Renardises Gaufres Flash Poudrées (Similarity score: 11.92)
- Tendr’epis,sans Marque 9 Gaufres Saupoudrées (Similarity score: 12.67)
- Antoinette Patisserie Gaufre Super Flash (Similarity score: 12.67)
- Crownfield Carrés Fourrés Neo (Similarity score: 16.21)
- Evernat,bonneterre P'tits Sablés Chocolat Sans Gluten (Similarity score: 16.93)
- Madeleines D'espagne (Similarity score: 17.91)
- Pâtisserie De La Manche Madeleines D'espagne (Similarity score: 17.91)
- Brownie Lingot Berrou (Similarity score: 17.97)
- Aliada Mantecadas (Similarity score: 18.44)
- Auchan Mantecadas (Similarity score: 18.44)
- Chocolate Brownies (Similarity score: 18.76)
Ingredients List
- Sugar
- Salt
- Artificial Vanilla Flavor
- Natural Chocolate Flavouring
- Whey
- Modified Corn Starch
- Baking Powder
- Soya Lecithin
- Molasses
- Fortified Wheat Flour
- Soya Oil
- Water
- Egg White
- Corn Syrup
- Semi Sweet Chocolate
- Cocoa
- Vegetable Shortening
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)