chipolatas porc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 669kj (160 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 669kj (160 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 640mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 640mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Corte Inglés Magro De Cerdo Cocido (Similarity score: 7.61)
- Butifarra Fresca (Similarity score: 9.53)
- Michel Bolard Pâté En Croûte Poulet Et Sa Jardinière De Légumes Bolard, 1tranche (Similarity score: 9.71)
- Hacendado Paletilla De Cordero (Similarity score: 12.04)
- Chipolatas Aux Herbes (Similarity score: 12.85)
- Boudin Blanc A L’ancienne (Similarity score: 12.97)
- Hénaff Rillettes De Saumon (Similarity score: 13.03)
- Simmental Burger Viande De Boeuf (Similarity score: 13.06)
- Ailes De Poulet Saveur Rôti (Similarity score: 15.28)
- Continente Saucisses (Similarity score: 15.66)
- Émincé De Dinde Marinés Cuits (Similarity score: 15.77)
- Le Gaulois,le Gaulois Professionnel Émincés De Dinde Marinés Cuits Saveur Kebab (Similarity score: 15.77)
- Émincé De Dinde Marinés Cuits Saveur Kebab (Similarity score: 15.77)
- Brennan's,aldi Irish Ham: Oven Baked (Similarity score: 15.81)
- Casino Gesiers De Poulet Confits (Similarity score: 15.94)