Boudin blanc a l’ancienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 661kj (158 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 661kj (158 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 3.9g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 39.39393939393939% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.4% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 640mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 640mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Paletilla De Cordero (Similarity score: 3.52)
- Simmental Burger Viande De Boeuf (Similarity score: 4.75)
- Hénaff Rillettes De Saumon (Similarity score: 5.89)
- Ailes De Poulet Saveur Rôti (Similarity score: 10.24)
- Chipolatas Porc (Similarity score: 12.97)
- Michel Bolard Pâté En Croûte Poulet Et Sa Jardinière De Légumes Bolard, 1tranche (Similarity score: 14.90)
- Brennan's,aldi Irish Ham: Oven Baked (Similarity score: 15.27)
- Rovagnati Gran Biscotto (Similarity score: 15.58)
- Rovagnati Jambon (Similarity score: 15.58)
- Rovagnati Prosciutto Cotto (Similarity score: 15.58)
- Rovagnati Rovagnati Gran Biscotto Classico (Similarity score: 15.58)
- Rovagnati Prosciutto Cotto Gran Biscotto (Similarity score: 15.58)
- Jambon Cuit Aux Herbes (Similarity score: 15.75)
- Jambon Avec Couenne (Similarity score: 16.39)
- Jambon Blanc Ac Cuit Bio X3 (Similarity score: 16.39)