Chaussons aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1310kj (314 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1310kj (314 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga Pain Brioché (Similarity score: 17.22)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 21.44)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 21.47)
- Dierbergs Apple Danish Stick (Similarity score: 21.71)
- Little Fella Blueberry Swirl Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 24.75)
- Chausson Pomme X4 (Similarity score: 24.90)
- Choceňská Mlékárna Choceňské Tradiční Pomazánkové Neochucené (Similarity score: 25.33)
- J&j Kosher Dairy Cheese Snack, Crustless Mini Cheese Cake (Similarity score: 25.89)
- Chudleigh's Fully Baked Blossoms (Similarity score: 26.01)
- Kaufland Frischkäsezubereitung Ananas Mandel (Similarity score: 26.61)
- Schär Bon Choc Panecillos Con Pepitas De Chocolate Sin Gluten (Similarity score: 26.71)
- Chef Pierre Lemon Cream Pie (Similarity score: 28.03)
- Tarte Fine Aux Pommes (Similarity score: 28.21)
- Auchan Feuilletés Au Jambon Et Emmental (Similarity score: 28.70)
- The Crave Bar One Ice Cream Pretzel Bar (Similarity score: 28.75)