Charal Sauce Roquefort
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 544kj (131 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 544kj (131 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 7.9g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 65.83333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.8% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 500mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 500mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ica Ica Fiskgratäng Skaldjurssås (Similarity score: 16.58)
- Simply Fresh Foods Inc Fresh Food Concepts, Greek Yogurt Dip, Artichoke Jalapeno (Similarity score: 17.82)
- Alfredo Sauce (Similarity score: 19.46)
- Aunt Jemima Pancake Mix (Similarity score: 24.27)
- Poblano Peppers With Cheesy Grits & Ancho Style Sauce Fire Roasted Poblanos, Hand Stuffed With Oaxaca & Monterey Jack Cheeses On A Bed Of Cheesy Grits And Topped With A Rich Ancho Style Sauce (Similarity score: 28.35)
- Plaisirs De Bourgogne Quenelles De Brochet Sauce Crevette (Similarity score: 29.07)
- Signature Sausage Lasagna (Similarity score: 30.34)
- Thai Red Curry (Similarity score: 30.69)
- Light Dip With Fresh Sour Cream, French Onion (Similarity score: 31.63)
- Cheddar Broccoli Rice (Similarity score: 32.58)
- Picard Gratin Dauphinois Surgelé (Similarity score: 32.74)
- U Quenelles De Volaille Sauce Champignons (Similarity score: 33.43)
- U Quenelles De Volaille Sauce Champignons (Similarity score: 33.80)
- Green Curry Simmer Sauce (Similarity score: 33.89)
- Alfredo Cream Sauce (Similarity score: 34.24)
Ingredients List
- Water
- Vinegar
- Thickener
- Preservative
- Cream
- Roquefort
- Modified Corn Starch
- Flavouring
- Skimmed Milk Powder
- Salt
- Sugar
- Cognac
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)