Chakki atta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1521kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1521.0kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 12.121212121212 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12.12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.121212121212g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.12g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 6.0606060606061g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Luigi Vitelli Organic Whole Wheat Rigatoni (Similarity score: 6.00)
- Back To The Roots Organic Breakfast Toppers (Similarity score: 6.18)
- Yellow Popcorn (Similarity score: 6.98)
- Yellow Popcorn (Similarity score: 6.98)
- Arrowhead Mills, The Hain Celestial Group Inc Organic Whole Millet (Similarity score: 7.71)
- Roland Roland, Pre Cooked Whole Wheat Couscous (Similarity score: 7.82)
- Premium Popcorn (Similarity score: 9.22)
- Gold Emblem Popping Corn (Similarity score: 9.22)
- Pop Secret Premium Jumbo Popcorn (Similarity score: 9.22)
- Diamond Foods Inc Kernel Packs Popcorn (Similarity score: 9.22)
- Nature's Promise Ahold, Nature's Promise, Yellow Popping Corn (Similarity score: 10.16)
- Simply Roundy's Simply Roundy's, Organic Yellow Popping Corn (Similarity score: 10.16)
- Natural Directions, Western Family Foods Inc Natural Directions, Yellow Popcorn (Similarity score: 10.16)
- Meijer Popping Corn (Similarity score: 10.16)
- Gluten Free Whole Grain Steel Cut Oats (Similarity score: 10.21)