Nature's Promise Ahold, nature's promise, yellow popping corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 12.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.09g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.09g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simply Roundy's Simply Roundy's, Organic Yellow Popping Corn (Similarity score: 0.00)
- Meijer Popping Corn (Similarity score: 0.00)
- Natural Directions, Western Family Foods Inc Natural Directions, Yellow Popcorn (Similarity score: 0.00)
- Gold Emblem Popping Corn (Similarity score: 4.29)
- Pop Secret Premium Jumbo Popcorn (Similarity score: 4.29)
- Premium Popcorn (Similarity score: 4.29)
- Diamond Foods Inc Kernel Packs Popcorn (Similarity score: 4.29)
- Diamond Foods Inc Light & Crunchy White Corn Premium Popcorn (Similarity score: 4.38)
- Pop Secret Big & Fluffy Popping Corn (Similarity score: 4.38)
- Pop Secret Premium Popcorn, Jumbo (Similarity score: 4.38)
- Roland Roland, Pre Cooked Whole Wheat Couscous (Similarity score: 4.91)
- Gluten Free Whole Grain Steel Cut Oats (Similarity score: 5.32)
- Arrowhead Mills, The Hain Celestial Group Inc Organic Whole Millet (Similarity score: 6.21)
- Tio Santi Instant Corn Masa Flour (Similarity score: 7.26)
- Yellow Popcorn (Similarity score: 7.47)
Ingredients List
- Popcorn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)