Certossa Tostas com farinha integral
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1610kj (385 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1610kj (385 calories/kcal) |
| Fiber | 7.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 24.444444444444446% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.4% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4.0E-4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 5.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturaplan,coop Porridge Nature (Similarity score: 9.80)
- Steel Cut Oats (Similarity score: 11.91)
- Steel Cut Oats (Similarity score: 11.91)
- Sugat Rolled Quick Thick Oatmeals (Similarity score: 12.03)
- Eldorado Villris Miks (Similarity score: 12.53)
- Seven Sundays Original Cinnamon Currant Muesli (Similarity score: 12.77)
- Fiorentini Organic Bio Multigrain Cakes (Similarity score: 12.94)
- Arroz Ribe Integral Ecologico (Similarity score: 12.99)
- Quaker Avena Instantánea (Similarity score: 13.56)
- Mancini Pastificio Agricolo Pasta Fusilli (Similarity score: 13.68)
- Quick Cooking Rolled Oats (Similarity score: 13.75)
- Organic Quick Cooking Rolled Oats (Similarity score: 13.75)
- Markal Galette Riz Au Sésame (Similarity score: 13.78)
- Veritas Galetes D'arròs Sense Sal Eco (Similarity score: 13.78)
- Selex Natura Chiama Corn Flakes (Similarity score: 13.82)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Soya Flour
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Antioxidant
- Whole Wheat Flour
- Whey
- Dextrose
- Malt Extract
- Yeast
- Wheat Gluten
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)