Brut de coques Pop corn maïs français à éclater
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1573kj (376 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1573kj (376 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.62g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.235294117647058% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Náttúra Pane Azzimo 100% Integrale (Similarity score: 3.81)
- Nature Bio Boulgour (Similarity score: 4.51)
- Weider Harina De Avena (Similarity score: 5.18)
- Fruidelys Maïs Pour Pop Corn (Similarity score: 5.62)
- U Bio, U Son D'avoine (Similarity score: 5.64)
- Auchan Mais Pour Pop Corn (Similarity score: 5.77)
- Organics Biologique Quick Oats (Similarity score: 5.84)
- Biocoop Gros Flocons D'avoine (Similarity score: 6.25)
- Celnat Flocons D'avoine (Similarity score: 6.26)
- Celnat Flocons D'avoine (Similarity score: 6.26)
- Happybio Petits Flocons D'avoine (Similarity score: 6.26)
- Happy Bio Gros Flocons D'avoine (Similarity score: 6.35)
- Io Genix Oatmeal Praliné (Similarity score: 6.60)
- Carrefour Bio Petits Flocons D'avoine Complète (Similarity score: 6.66)
- Grillon D'or Flocons D'avoine Sans Gluten (Similarity score: 6.82)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)