Broli Lait Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 314kj (76 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 314kj (76 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 37mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 37mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ronnybrook Farm Dairy Inc Ronnybrook, All Natural Grade A Drinkable Yogurt, Peach (Similarity score: 5.38)
- Les 2 Vaches Yaourt À Boire Vanille (Similarity score: 6.33)
- Vivo Meglio Pro Bios Fragola (Similarity score: 6.36)
- Yoothie Mango Yoghurt Smoothie (Similarity score: 6.36)
- Danone Danone Yoothie (Similarity score: 6.36)
- Yogurt Magro (Similarity score: 6.48)
- The Gorham Grind The Gorham Grind, Rocket Fuel High Test Coffee Milk (Similarity score: 6.55)
- Lactel Caffe Latte Cappuccino (Similarity score: 6.83)
- Delhaize,365 Cocoa Milk (Similarity score: 6.88)
- Danone Yaoumi (Similarity score: 7.33)
- Valio Gefilus Kefyras Su Mėlynėmis (Similarity score: 7.56)
- Milbona Bifidus Cereales (Similarity score: 7.57)
- Les 2 Vaches Yaourt Bio À Boire Sucré À La Vanille De Madagascar (Similarity score: 7.64)
- Yogurt (Similarity score: 7.64)
- Milbona Yogur Cremoso Frutos Del Bosque (Similarity score: 7.65)