Danone yaoumi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 318.2kj (77 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 318.2kj (77 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 0.78g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 11.53g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone Yogur Papaya Maracuyá (Similarity score: 4.33)
- Danone Yoothie (Similarity score: 4.92)
- Navarre,lidl Flan Entremet Vanille (Similarity score: 5.39)
- Valio Vanilj Hallon Slät (Similarity score: 5.40)
- Zelene Doline Lca Sadni Tekoči Jogurt Jabolko In Rženi Otrobi (Similarity score: 5.56)
- Danone Danonino De Gervais À Boire (Similarity score: 5.77)
- Inex Choco Inex (Similarity score: 5.96)
- Ängens,lidl Ängens Mild Svensk Yoghurt Kokos (Similarity score: 5.97)
- Lala Bio 4 Lala 5 Pack (Similarity score: 6.05)
- Bonneterre Yaourt A Boire Vanille (Similarity score: 6.15)
- Quesos La Ricura Quesos La Ricura, Yogurt Smoothie, Low Fat, Pina Colada (Similarity score: 6.28)
- Danone Yogur De Sabores Plátano, Macedonia, Fresa, Tarta De Queso (Similarity score: 6.50)
- Danone Yogur De Sabores Fresa, Galleta, Macedonia, Fresa Plátano (Similarity score: 6.50)
- Aldi Milk Shake (Similarity score: 6.52)
- Esbjerg Mejeri Milkshake Saveur Fraise (Similarity score: 6.52)