Britannia Gobbles Double Choco Cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555556% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 21 |
| Sodium | 270mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 270mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cloverhill Cloverhill, Big Cinnamon Buns (Similarity score: 7.47)
- Cakees,bäckerei Stiebling Gmbh American Cheesecake (Similarity score: 10.27)
- Big Texas Cinnamon Roll, Cinnamon (Similarity score: 14.04)
- Loison Panettone Gran Cacao (Similarity score: 14.12)
- Dr Oetker Cake Au Citron (Similarity score: 14.80)
- New York Style Cheesecake (Similarity score: 15.36)
- The Father's Table L L C New York Style Cheesecake (Similarity score: 15.36)
- Traditional New York Style Cheesecake, Traditional New York Style (Similarity score: 15.36)
- Cheesecake (Similarity score: 19.20)
- Marshmallow Treats, Marshmallow (Similarity score: 19.91)
- Mistral Quatre Quarts Cassis Pur Beurre (Similarity score: 20.08)
- Leclerc Quatre Quarts (Similarity score: 21.03)
- The Bakery Baked With Pride Harvest Cheesecake Sampler (Similarity score: 21.83)
- Apple Mini Pie (Similarity score: 22.00)
- German Chocolate Cake (Similarity score: 22.01)
Ingredients List
- Sugar
- E450i
- E500ii
- Emulsifier
- And Polyglycerol Esters Of Fatty Acids
- Salt
- Nature Identical Chocolate Flavor
- E202
- E330
- Cocoa Solids
- Wheat Flour
- Egg
- Palm Oil
- Chocolate Pieces
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup From Corn
- Cocoa Powder Processed With Alkali
- E420
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)