German chocolate cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.5300000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.53g |
| Saturated Fat | 8.86g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 43.75308641975308% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.8% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 20 |
| Sodium | 278mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 278mg |
| Sugars | 32.91g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Krispy Kreme Doughnut Corporation Glazed Strawberry Cake Doughnuts (Similarity score: 9.27)
- 8" Decorated Cake Chocolate Iced Yellow, Chocolate Iced Yellow (Similarity score: 9.57)
- Double Chocolate Sliced Loaf Cake With Chocolatey Icing, Double Chocolate (Similarity score: 13.42)
- The Father's Table Llc Sea Salt Caramel Cheesecake (Similarity score: 15.45)
- Holiday Merriment Confetti Cupcakes (Similarity score: 15.80)
- Bon Appetit Bon Appetit, Cheese Cake (Similarity score: 17.78)
- Whaou Crêpe Fourrée À La Compote Pomme, Aromatisée (Similarity score: 18.05)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Energy Bar, Peanut Butter N' Honey (Similarity score: 18.07)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Energy Bar, Peanut Butter N' Honey (Similarity score: 18.07)
- Ahold Mini Confetti Cupcakes (Similarity score: 18.22)
- Drake's Creme Filled Devils Food Cakes (Similarity score: 18.43)
- New York Style Cheesecake (Similarity score: 18.59)
- Traditional New York Style Cheesecake, Traditional New York Style (Similarity score: 18.59)
- The Father's Table L L C New York Style Cheesecake (Similarity score: 18.59)
- The Olson Baking Co Mini Fudge Brownies (Similarity score: 18.75)
Ingredients List
- Icing Sugar
- Margarine
- Glucose
- Modified Starch
- Milk Powder
- Artificial And Natural Flavors
- Baking Powder
- Salt
- Whey Powder
- Rice Starch
- Citrus Fibre
- Vegetable Shortening
- E500ii
- Dextrose
- E150
- Coconut
- E466
- E414
- E415
- Pecan Nut
- Water
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Milk
- Cocoa Powder
- Liquid Whole Egg
- Vegetable Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)