Borden Milk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 385kj (93 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 385kj (93 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 2.08g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 62.46246246246246% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 10.83g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone Yogur Danone 1919 Con Coco (Similarity score: 6.05)
- Torvis,parmalat Yogurt Intero Vaniglia (Similarity score: 6.65)
- Sheeder Cloverleaf Dairy Whole Milk (Similarity score: 10.67)
- Shamrock Foods Company Shamrock Farms, Reduced Fat Chocolate Milk, Chocolate (Similarity score: 13.01)
- Crème Anglaise (Similarity score: 13.18)
- Campagne De France,campagnes De France Crème Anglaise (Similarity score: 13.18)
- Müller Milchreis High Protein (Similarity score: 14.53)
- Danone Danette Vanille (Similarity score: 16.29)
- Ser,danone Dulce De Leche (Similarity score: 16.42)
- Hershey's, Milk Shake, Creamy Chocolate (Similarity score: 16.55)
- La Fromagerie Des Cévennes Faisselle Chevre (Similarity score: 16.57)
- Müller Milch Reis High Protein Vanille (Similarity score: 16.77)
- Whole Milk (Similarity score: 17.07)
- Gustafson Whole Milk (Similarity score: 17.22)
- Valvet Cloud Sheep’s Milk Yogurt (Similarity score: 17.89)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- Cholecalciferol
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Corn Starch
- Cocoa
- Cocoa
- Salt
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)