Danone Danette Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 385kj (93 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 385kj (93 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 59.523809523809526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.5% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 6.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Milk (Similarity score: 8.17)
- Ht Traders Truly Yummy Milk (Similarity score: 9.00)
- Grade A Chocolate Milk (Similarity score: 9.00)
- Chocolate Vitamin D Whole Milk, Chocolate (Similarity score: 9.67)
- Gustafson Whole Milk (Similarity score: 9.98)
- Organic Pomegranate, Raspberry Farmer Cheese, Pomegranate, Raspberry (Similarity score: 11.82)
- Rich & Creamy Chocolate Milk (Similarity score: 12.82)
- Ser,danone Dulce De Leche (Similarity score: 14.35)
- Hershey's, Milk Shake, Creamy Chocolate (Similarity score: 14.61)
- Caramilk (Similarity score: 15.31)
- Sheeder Cloverleaf Dairy Whole Milk (Similarity score: 15.52)
- Lucerne Dairy Farms Light Eggnog (Similarity score: 15.54)
- Sapore Ravioli Fine Gourmet Pasta (Similarity score: 15.61)
- Délisse,marque Repère Faisselle 6% Mat Gr (Similarity score: 15.81)
- Activia,danone Activia Fruits Fruits Des Bois (Similarity score: 16.19)
Ingredients List
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Thickener
- Vanilla Flavouring
- Acidity Regulator
- Gelling Agent
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)